Marmaris Gezi Rehberi

Bodrum ve Çeşme’nin beachleri yerine bakir koyları tercih ediyorsunuz.Görmediğiniz yerleri keşfetmek size çok çekici geliyor. Kumlubük’den Orhaniye’ye, Selimiye’den Bozburun’a en güncel detaylar için buyrun Marmaris’ i inceleyelim.

Masmavi denizi, tertemiz koyları ve plajları, birbirinden lüks Marmaris otelleri ve resortları, Ege ve Akdeniz lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz restoranları ve eğlencenin dibine vurabileceğiniz gece hayatı ile Marmaris, her dönem vazgeçilmezlerimden biridir.

1. İçmeler

Marmaris ile İçmeler, birbirinden asla ayrı düşünülemeyecek kadar birbiri ile bütünleşmiş yerler. Marmaris’ten 8 km uzaklıkta yer alan, adını meşhur ve şifalı içme suyu kaynaklarından alan İçmeler, Marmaris’in en popüler beldesi olma özelliği taşıyor. Birbirinden konforlu İçmeler otelleri çok sayıda konaklama alternatifi oluştururken, plaj olanağı ile de İçmeler, Marmaris’te en fazla tercih edilen belde olarak ön plana çıkıyor. Marmaris merkezden kalkan ve yoldan çevirebileceğiniz dolmuşlarla çok rahat ulaşabilirsiniz.

2. Hisarönü

Sakin tatil tercih edenler için başka bir adreste Hisarönü.  Sığ denizi ve kiremit rengi kumları ile dikkat çeken Hisarönü, Marmaris’e 22 km uzaklıkta yer alıyor. Hisarönü’nün bir diğer özelliği de, temiz havası ve suyunun, astım ve kalp rahatsızlıklarına iyi geliyor olması. İster yalnız başınıza oltanızla balık tutun ister grup halinde tekne turlarından birine katılın ve İnbükü, Kartal Koyu, Tavşan Adası ve Bencik Limanı’nı gezin ama görmeden evinize dönmeyin.

3. Turunç

Tertemiz plajı ve berrak denizi ile İçmeler’den sonra en popüler ikinci belde olan Turunç, muhteşem güzellikte bir koya ev sahipliği yapıyor. Mavi Bayraklı Turunç Plajı kayalık alanları ve sualtı mağaralarını ile dalış severlerin popüler plajlarından biri. Marmaris’e 20 km mesafede yer alan Turunç, Marmaris tatiliniz sırasında kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biri.

4. Kumlubük

Kalabalıktan uzakta sessiz, sakin ve doğayla iç içe vakit geçirmek için Kumlubük oldukça ideal bir ortama sahip. Marmaris’e 24 km mesafede, Turunç’un devamında bulunan Kumlübük, eşsiz denizi, muhteşem kumsalı, bakir doğası  ve balık restoranları ile sizi sizden almaya aday. Ekolojik turizm açısından Marmaris’in en önemli beldelerinden biri olan Kumlubük, popüler trekking rotalarına da ev sahipliği yapıyor.

5. Orhaniye

Marmaris’te en muhteşem doğaya sahip olan beldelerden biri Orhaniye. Çam ormanları ve benzersiz plajlarıyla, özellikle de Kızkumu ile ünlenmiş durumda. Her daim sakin denizi ise, Hisarönü Körfezi’nin en önemli turistik ve yat demirleme bölgelerinden biri yapıyor Orhaniye’yi. Marmaris’e 36 km mesafede bulunan Orhaniye, ormanların suya yansımasıyla ortaya çıkan panoramik manzarasıyla adeta görsel bir şölen yaşatıyor tatilcilere. Orhaniye’de fotoğraf makinenize ihtiyaç duyacağınız kesin.

6. Bayır

İsmi çok fazla bilinmese de, müdavimleri hiç de azımsanmayacak ölçüde Bayır’ın. Marmaris’in güneybatısında, merkezden 30 km uzaklıkta yer alan Bayır, Marmaris’in sahip olduğu en şirin beldelerden biri. Özellikle jeep safari turlarının popüler duraklarından biri olan Bayır’a, tekne ile 1 saatte ulaşabilmek mümkün.

7. Çiftlik

Tıpkı Bayır gibi Çiftlik de, Marmaris’in güneybatısında bulunuyor. Oldukça sevimli bir görüntüye sahip olan Çiftlik’in en dikkat çekici özelliği ise kumsalı. Tamamı büyük taneli kumlarla kaplı olan plajı, Çiftlik’i görülmeye değer kılan niteliklerden biri. Marmaris tatilinizde görülecek yerler listesine almanızda fayda var.

8. Söğüt

Bozburun Yarımadası’nın en uzak ucunda yer alan Söğüt, Marmaris’in yaklaşık 60 km güneybatısında yer alıyor. Sessiz, sakin ve huzur dolu bir tatilin yegane adreslerinden biri Söğüt. Özellikle dış dünyadan kendini soyutlamak isteyenler, kendini Söğüt’ün eşsiz doğasının ortasına bırakıyor. Saranda Koyu, Söğüt’te görülmesi gereken doğal güzelliklerden biri.

9. Selimiye

Marmaris’in en yeşil beldelerinden biri olan Selimiye, Marmaris’in güneybatısında, merkeze 40 km, Orhaniye’ye ise 10 km mesafede yer alıyor. Özellikle mavi tur teknelerinin ve yatların popüler duraklarından biri olma özelliği taşıyan Selimiye, Marmaris’in görülmeye değer güzelliklerinden biri kesinlikle.

10. Bozburun

Gözlerden uzak bir tatilin nadide adreslerinden biri Bozburun. Zaten Marmaris’e de en uzak beldelerden biri aynı zamanda. Bozburun Yarımadası’nın güneybatı ucunda, Marmaris Merkez’e 45 km mesafede bulunan Bozburun, yat ve gulet tersaneleriyle ismini duyurdu. Bölge, yat turizmi açısından son derece popüler. Oldukça sakin bir yaşamın sürdüğü ve sessiz bir ortamın hakim olduğu Bozburun, ruhunuzu yenileyebileceğiniz bir yer.

Yazar: mete cankal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir