Kız Kulesi

Milattan Önce Yunan komutan Alkibiades tarafından boğaza giriş, çıkış yapan gemileri denetlemek ve vergi tahsil etmek için Üsküdar sahilinden kopan küçük bir kayalığa yaptırılan kule, Bizans İmparatoru Manuel Comnenos ‘un hükümdarlığında ( M.S 1110 yılında ) restore ettirilerek, belirgin bir yapı haline getirilmiştir. İmparator Manuel, Kız Kulesi dışında bir kule de Topkapı Sarayı sahiline yaptırmıştı ve iki kule arasına çektirdiği zincirler ile boğaza izinsiz gemi girişini engellemiş hem de boğazdan geçen gemileri vergiye bağlamıştı.

Kız Kulesi Tarihi

Osmanlı döneminde, özellikle İstanbul’un fethi süresince, Venedikliler, Bizans’a yardım etmek için, Kız Kulesini üs olarak kullanmıştır. İstanbul fethedilince de Fatih Sultan Mehmet kuleyi yıktırıp, tekrar inşa ettirir ve burayı mehter marşlarının çalınıp, top atışlarının yapıldığı bir gösteri alanına dönüştürür. Şuanda ki Kız Kulesinin temel yapısı, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Kule, 1510 yılında İstanbul’da meydana gelen büyük deprem sonrası ciddi hasar görmüş ve Yavuz Sultan Selim tarafından tekrar onarılması sağlanmıştır. Yavuz dönemi itibari ile tahta çıkan tüm padişahlar, payitahta gelirken Kız Kulesinden yapılan top atışları ile karşılanmıştır. 1719 yılında kule de çıkan büyük yangın, ahşap zemini yakmış ve bu nedenle Damat İbrahim Paşa tarafından, tekrar onarılmıştır. 

Karşılama ve kutlamalar için kullanılan kule, Osmanlı Devletinin çöküş döneminde tekrar savunma amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. 1830 yılında İstanbul da baş gösteren büyük kolera salgınında kule hastane olarak kullanılmış ve burada uygulanan karantina ile kolera salgını durdurulmuştur. Kız Kulesi son olarak II. Mahmut döneminde restore edilmiş, 1832 yılında yaptırılan yenileme ile II. Mahmut’a ait tuğra kulenin kapısına mermer bir sütun ile konulmuştur. Ayrıca kuleye bir bayrak direği ve dilimli kubbe yerleştirilmiştir. Cumhuriyet döneminde ise betonarme bir yapıya dönüştürülerek askeriyeye devredilmiş, uzun süre radar istasyonu olarak kullanılmıştır. 1992 yılında Denizcilik İşletmesine devredilmiş ve nihayet 2000 yılında kamulaştırılarak halka açılmıştır. 

Kız Kulesi Efsaneleri

Leandros ’un Aşkı; Yunan efsanesine göre, Kız Kulesinde Hero adında bir kız yaşamaktadır ve Leandros bu kıza aşıktır. Her gece Leandros, Üsküdar kıyısından kuleye yüzerek, sevgilisini görmeye gider. Hero ise karanlıkta yolunu bulabilsin diye, Kız Kulesinde ateş yakar ve bekler. Ancak yine bir gece, fırtına ateşi söndürür ve Leandros yolu bulamayıp denizde boğularak can verir. Sevgilisinin ölümünün acısına dayanamayan Hero ise canına kıyar. 

Bizans Kralının Kızı; Bizans kralının kulağına bir kehanet geliyor. Kehanete göre sevgili kızı bir yılan sokması sonucu ölecektir. Kral çok korktuğu için sevgili kızını Kız Kulesine hapseder. Gel zaman git zaman bir prens, prensese aşık olur ve ona bir çiçek yollar. Çiçeğin içinden çıkan bir yılan prensesi sokar ve prenses oracıkta ölür. 

Kız Kulesinde Neler Yapabiliriz?

Kız Kulesi 2000 yılı itibari ile kamuya açılmış ve bu tarihten günümüze kadar yeri ve yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlamıştır. Gündüz ve gece restoran, kafeterya olarak hizmet vermektedir. Ayrıca Sevgililer günü, davetler ve Düğün organizasyonları için burayı tercih edebilirsiniz. Sabahları özellikle yaz aylarında, kahvaltı için müthiş manzarası ve harikulade ambiyansı ile sevdikleriniz ile gelebilirsiniz. Kız Kulesine ait küçük müzede, kulenin tarihi ile ilgili detayları görebilirsiniz. Boğazı 360 derece gören bir konumda olan kulede muhteşem yarımadayı fotoğraflayabilir, güneşin batışını izleyebilirsiniz. 

Yazar: mete cankal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir