Kiev, Ukrayna Gezilecek Yerler

Kiev gezilecek yerler konusunda vizesiz gezilebilecek en güzel yerlerden. Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı, Andrevski Yokuşu, Aziz Sofya Katedrali ve Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi Kiev’de gezilecek yerler listemizde ilk sıralarda yer alıyor.

Eğer vize prosedürleri ile uğraşmaktan bıktıysanız ve en azından hafta sonu için kaçamak yapabileceğiniz, vizesiz hatta pasaportsuz, yalnızca çipli kimlik kartınız ile gidebileceğiniz güzel bir destinasyon arıyorsanız Ukrayna‘nın başkenti Kiev güzel bir seçenek olabilir. 2 günlük bir gezi boyunca Kiev gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerleri yazı boyunca detayları ile anlatacağım.

1. Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı

Kiev gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Ukrayna ve Kiev’in en önemi meydanı olan Bağımsızlık Meydanı ya da orijinal adıyla Maidan Nezalezhnosti var. Şehrin merkezi kabul edilen bu meydan geçmişten günümüze birçok önemli gösterinin, radikal protestoların gösteri merkezi olmuş.

İstanbul‘un simgelerinden Taksim Meydanı‘na benzetilen bu meydanın ortasında Ukrayna’nın simgesi olan bir heykel yer alıyor. Bunun dışında heykelin arkasında bir alışveriş merkezi ile karşısında şehrin giriş kapılarından biri sembolik olarak yer alıyor. Burada yer alan havuzda akşamları müzik eşliğinde su gösterileri yapılıyor.

Bağımsızlık Meydanı’nın da üzerinde yer aldığı Khreshchatyk ya da Türkçe okunuşu ile Kreşatik Caddesi de şehrin en önemli ve hareketli noktası. 1100 metre uzunluğundaki cadde boyunca birçok mağaza, kafe ve restoran yer alıyor. Stalin Döneminde inşa edilen tarihi binalar caddeye ayrı bir hava katıyor.

Caddenin bir ucunda kapalı Besarabsky Pazarı diğer ucunda ise Bağımsızlık Meydanı yer alıyor. Caddenin en güzel özelliklerinden biri ise hafta sonları belirli saatten sonra trafiğe kapanıp sokak sanatçılarına, konserlerine ev sahipliği yapması. Özellikle hava karardıktan sonra cadde boyunca dolaşmak oldukça keyifli.

2. Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk)

 Burası geçmişte şehrin yönetim kısmı olan üst bölge ile halkın yaşadığı alt bölgeyi birbirine bağlayan önemli bir geçitken günümüzde şehrin en popüler yerlerinden. Yokuş, ilk yapıldığı dönemde yayaların geçebileceği bir yerken 1711 yılında yol genişletilerek at arabalarının da geçebileceği önemli bir bağlantı yolu olmuş.

Arnavut kaldırımları ile dikkat çeken Podil semtinin bu güzel bölgesinin en üst kısmında St Andrews Kilisesi yer alıyor. 

3. Aziz Sofya Katedrali (Saint Sophia’s Cathedral)

Ukrayna’nın Unesco Dünya Miraları Listesi’nde yer alan önemli eserlerinden olan Aziz Sofya Katedrali (Saint Sophia’s Cathedral) ismini Ayasofya‘dan alıyor. 1000 yıllık geçmişinde Ortodoks ve Katolikler tarafından kullanılan yapı günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

İnşasına 1011 yılında başlanan katedral 2007 yılında yapılan oyalama sonucuna Ukrayna’nın yedi harikasından biri olarak seçilmiş. Taç giyme görenleri, elçi karşılama gibi önemli olaylarda kullanılan katedral freskleriyle de ünlü.

Katedral girişinde yer alan çan kulesine çıkarak şehri kuş bakışı seyredebilirsiniz. 

4. Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi ve Anavatan Heykeli

Kiev gezilecek yerler listemizde sırada şehrin en önemli müzelerinden olan Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi(Great Patriotic War Museum) var. Bazı kaynaklarda II. Dünya Savaşı Müzesi olarak geçebiliyor kafanız karışmasın. İkisi de aynı yer. Temmuz 2015’te alınan kararla müzenin adı Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi olarak değiştirilmiş.

1974 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan ve müze aslında oldukça büyük bir kompleks. Geniş bir alana kurulu olan müzenin açık ve kapalı kısımları var. Açık alanda dev bir heykel, savaş döneminde kullanılan askeri araçlar ve çeşitli heykeller yer alırken kapalı olan müze kısmında ise çeşitli sergiler yer alıyor.

Sovyetlerin Hitler Almanyasını yenmesi anısına yapılan müzede askeri araç gereçler, askerlerin kişisel eşyaları, üniformaları, resmi belgeler, çeşitli yazışmalar, madalyalar, çeşitli işkence aletleri, savaş dönemini anlatan çeşitli belgeler yer alıyor. Müzenin üst katında ise etkileyici bir fotoğraf galerisi var. Fon müziği eşliği gezilen bu galeri oldukça etkileyici olabiliyor.

Müzenin açık alanında yer alan önemli bölüm ise 102metre yükseklik ve 560 ton ağırlıktaki Anavatan Heykeli(Mother Motherland). Anıt, Sovyetlerin Hitler zaferi sonrasında yapılmış. Anıtta 16 metre uzunluk ve 9 ton ağırlığında bir kılıç ile 13×8 metrelik bir kalkan var.

1981 yılında tamamlanan anıtın kılıç bölümünün bir parçası şehrin önemli dini yapılarından Lavra‘nın hacından daha yüksek olduğu için kesilmiş. Bu anıtta yer alan seyir terasına müze bölümünden asansörle çıkış mümkün ama bilet alırken buna göre bilet almanız gerekiyor. Seyir terası en üst noktada değil, alt bölümlere yakın bir alanda yer alıyor.

5. Mağaralar Manastırı

1051 yılında kurulmuş olan Pechersk Lavra ya da Türkçesi ile Mağaralar Manastırı, Ukrayna’daki en önemli dini yapılardan. Avrupa’daki Ortodokslar için önemli bir dini merkez olan manastırın bünyesinde 18 adet kilise yer alıyor.

Devasa bir kompleks olan manastırın içinde kilise haricinde Mikro Minyatür Müzesi gibi farklı bölümler de yer alıyor. Lavra’nın bu kadar popüler olmasının en önemli nedenlerinden biri ise manastırın alt kısmında yer alan mağaralar. Lavra’nın “Mağaralar Manastırı” olarak anılmasını sağlayan bu bölümlerde gezmek değişik bir tecrübe olacaktır.

Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Lavra’yı gezmek için farklı bilet seçenekleri var. Şimdiye kadar dünyanın dört bir yanından yaklaşık 45 milyon kişinin ziyaret ettiği manastırı mutlaka Kiev gezilecek yerler listenize ekleyin.

6. Altın Kapı

Kiev gezilecek yerler listemizin önemli tarihi yapılarından olan Altın Kapı (Golden Gate) 1017-1024seneleri arasında Kiev prensliğinin kurucusu Yaroslav Mudri tarafından yaptırılmış. Yapının bir kısmı zaman içerisinde yıkılsa da şehri yöneten Sovyet yetkililerin emri ile 1982 yılında aslına uygun yenilenmiş. 11. yüzyılda şehrin ana kapılarından olan Altın Kapı’nın dilerseniz içini de gezebilirsiniz. Ben gezdim fakat açıkçası çok olağanüstü bir durum yok. Zaten en fazla 20 dakika sürüyor her yerini gezmek. En üst kısımda bir seyir terası var lakin çok da etkileyici bir manzara sunmuyor. Bu nedenle bence yapı çevresini dışarıdan gezmek, fotoğraf çekmek yeterli olacaktır.

Altın Kapı, Kreşatik Caddesi’ne yaklaşık 10-15 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Aziz Sofya Katedrali’ne yakın bir konumda.

7. St. Michael Altın Kubbeli Katedral

Kiev’in önemli dini yapılarından olan St. Michael Altın Kubbeli Katedral 1108-1113 yılları arasında kurulmuş. Mozaikleri ve freskleri ile dikkat çeken katedralin en tepesinde ise Başmelek Mikail’e adanmış bir anıt var. Zamanla çevresine Barok stilinde binaların inşa edildiği manastır zaman zaman tadilatlar geçirmiş.

Katedral, Kreşatik Caddesi’nin son bölümü olan Avrupa Meydanı tarafında. Buradan 10-15 dakikalık bir yürüyüş ile katedrale ulaşmak mümkün. Yol biraz bayır bilmekte fayda var.

Yazar: mete cankal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir