Kapuzbaşı Şelaleleri(Kayseri)

Kayseri’nin Yahyalı ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kapuzbaşı Şelaleleri, Kayseri kent merkezine 145 km mesafede yer alıyor. Kayseri Yahyalı ve Adana’nın Aladağ ilçesine yaklaşık 55 km uzaklıktaki şelalelerin en önemli özelliği ise, kaynağından çıktığı şekliyle dökülüyor oluşu.

Torosların en yüksek kesimi olan Aladağlar içinde, derin bir vadide yer alan Kapuzbaşı Şelaleleri, beşi büyük, ikisi küçük olmak üzere yan yana dizi halinde 40-60 m’den dökülüyor. Aladağ Milli Parkı sınırları içerisinde, Aladağlar trekking parkurunun en güzel durak noktalarından olan Kapuzbaşı’nda, 70 m yükseklikten ve 7 ayrı noktadan dökülen Aladağ ve Aksu Çayları, muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Debinin çok yüksek olması nedeniyle, su zerrecikleri çok geniş bir alana yayılıyor ve yaz aylarında eşsiz bir serinlik duygusu yaratıyor

Kapuzbaşı Şelaleleri Nerede Nasıl Gidilir

Sularının yıl boyu gür akması ve yüksekliklerinin fazla olması nedeniyle. Türkiye’nin. en büyük şelaleleri arasında gösterilen Kapuzbaşı Şelaleleri, dağ yamaçlarından birbiri ile yarışırcasına akan yan yana 7 şelale, doğanın Kayseri’ye. armağan ettiği eşsiz güzelliklerden. Torosların tepesindeki doğal güzelliklere sahip şelalelere ulaşımı sağlayan yolun tamamı asfalt. Eskiden 3 saate ulaşılabilen bu güzelliklere artık 1,5 saatte kavuşmak mümkün.

Yahyalı’nın Büyükçakır Mahallesi kuzeyindeki Ensenin Tepesi’nde yer alan Kapuzbaşı Şelaleleri’ne ulaşım. Kayseri-Develi yolu ile Yahyalı’ya ulaştıktan sora, Yahyalı’ya 55-65 km uzaklıktaki iki ayrı yoldan sağlanıyor. Yollardan birisi 65 km’lik, Yahyalı-Dikme-Çamlıca-Ulupınar-Kapuzbaşı güzergahı. Diğeri ise Yahyalı-Dikme-Delialiuşağı-Yeşilköy-Balcıçakırı-Kapuzbaşı güzergahını izleyen 55 km’lik yoldan oluşuyor.

Kayseri Yahyalı’da bulunan ve 500 m2’lik bir alan içerisinde yer alan. Kapuzbaşı Şelaleleri. kayalar arasından fışkıran, yüksek su debisi ile dökülen, yaz ve kış aylarında devamlı akan kaynak şelaleleri.

Kapuzbaşı Şelaleleri Genel Bilgileri

Türkiye’nin debisi en yüksek şelalesi unvanını taşıyan Kapuzbaşı Şelaleleri Yahyalı ilçesinde yer alıyor. Yerleşim sınırlarında ayrıca Derebağ ve Yeşilköy şelaleleri bulunuyor. Türkiye’nin keyifli yürüyüş rotalarının bulunduğu Aladağlar’ın Niğde Çamardı- Ulupınar güzergâhını yürüyen doğaseverler, etkinliklerini Kapuzbaşı’nda bitirirler. Buzul göllerinin ve  kayalık dorukların zorlu patikalarını adımlayan bedenler, şelalenin karşısında günlerin getirdiği tatlı yorgunluğu bir anda unutuverirler. Aladağlar Milli Parkı’nın sınırları içerisindeki Kapuzbaşı Şelaleleri, yükseklerdeki kar ve buzulların erimesi sonucu oluşan Aksu ve Aladağ çayları üzerinde yer alıyor. Denizden yaklaşık iki bin metre yükseklikte bulunan Hacer Ormanları bölgesindeki Ensenin Tepe’nin yekpare kaya yüzeyinden inanılmaz bir basınçla fışkıran bu şelaleler, Adsız, Küçük Elif, Büyük Elif, Üçkızkardeş ve Güney adlarını alarak yedi ayrı noktadan yeryüzüne çıkıyorlar.

İki farklı çay, şelalelerin döküldüğü yerde birleşiyor ve aşağılarda Zamantı Irmağı’yla buluşarak Çukurova bölgesinde Seyhan Nehri’ne karışıyor. İçinde kırmızı benekli alabalıkların yaşadığı şelalenin çevresi, piknik alanları, bungalovlar, gezi patikaları ve otopark olarak düzenlenmiş durumda. Kayseri çıkışlı şelale  güzergâhı (Kayseri- Erciyes-Develi-Yahyalı) 148 kilometreye ulaşıyor. Yahyalı ilçesi yakınlarındaki Yeşilköy yerleşiminden geçen Zamantı Irmağı üzerinde yer alan şelale, köyle aynı adı taşıyor.  Dört farklı gözeden çıkan sular, Antalya Kurşunlu Şelalesi’nin küçük bir benzerini yaratarak nehre düşüyor. İlçeye 10 kilometre mesafede ulunan Derebağ Şelalesi ise, yaklaşık 15  metreden dökülüyor. Orman Su İşleri Müdürlüğü tarafından peyzaj düzenlemesi yapılan alan, turizme kazandırılmış durumda.

Yazar: mete cankal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir