Abu Dhabi(Birleşik Arap Emirlikleri) Gezi Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi, Basra Körfezi kıyısında yer alıyor. Alışveriş, kültür ve deniz amaçlı geziler için uygun olan kent petrol kaynakları sayesinde gelişmiş. Yakın gelecekte bu kaynaklardan sağlanan gelirin azalacağı düşünüldüğü için emlak ve turizm alanında geliştirme çalışmaları yapılan Abu Dhabi’de alışveriş merkezlerinin, otellerinin ve eğlence parklarının sayısı dikkat çekiyor. Seçeneğin fazla olması kente gitmeden önce tatilcileri Abu Dhabi gezilecek yerler listesi yapmak durumunda bırakıyor

1. Şeyh Zayed Camii

İnşa sürecinde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 9 ülkenin katkı sağladığı Şeyh Zayed Camii (Sheikh Zayed Grand Mosque), Mussafah ve Maqta köprüleri arasındaki bir tepede bulunuyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin kurucusu olan ve 2004 yılında vefat eden eski devlet başkanının anısına inşa edilen Şeyh Zayed Camii mimari özellikleri ve ihtişamı nedeniyle gezginlerin Abu Dhabi gezilecek yerler listelerinden yer alıyor. Camide görebilecekleriniz arasında İznik çinileri, dünyanın en büyük el dokuması halısı ve avizesi başı çekiyor.

2. Emirates Palace

Şehre gelenlere Arap kültürünü mimari ve geleneksel açıdan tanıtmayı hedefleyen Emirates Palace, Corniche Caddesi’nin başlangıcında yer alıyor. Oldukça yüksek standartlara sahip otel tam kapasiteyle çalışmaya 2006 yılında başlamış. Kempinski otel zinciri tarafından yönetilen tesiste 1,3 kilometre uzunluğundaki özel plajın yanı sıra çok sayıda spor sahası ve bahçe bulunuyor. Büyük bir ticaret merkezine sahip tesis konserlere ev sahipliği yapmasının dışında film çekimleri için de kullanılıyor.

3. Qasr al-Hosn

Beyaz Kale veya Eski Kale olarak da bilinen Qasr al-Hosn, Birinci Cadde üzerinde yer alıyor. İlk olarak 1761yılında bölgedeki tek tatlı su kuyusunu savunmak için gözcü kulesi olarak inşa edilen askeri yapı, 1793’te bölgeyi yöneten şeyhin emriyle kale haline getirilmiş. Abu Dhabi’nin ilk yapısı unvanını taşıyan kale, günümüzde Kültür Bakanlığı olarak kullanılıyor ve 3-13 Şubat tarihleri arasında düzenlenen festival süresince halka açılıyor.

4. Heritage Village

Marina Mall yakınında, geleneksel vaha köyü tarzında inşa edilmiş Heritage Village, kente gelen gezginlere emirliğin geçmişini tanıma fırsatı veriyor. Açık hava müzesinde cezvelerde kahve pişirilen kamp ateşi, keçi tüyünden yapılmış çadır, falaj sulama sistemi gibi çöl yaşamına dair öğeler görmek mümkün. Zanaatkârların geleneksel el becerilerini sergiledikleri alanların bulunduğu müzede kurutulmuş otlar, el yapımı sabunlar alabileceğiniz bir dükkân bulunuyor.

5. Corniche Road

8 kilometre uzunluğundaki Corniche Road’u tatilcilerin Abu Dhabi gezilecek yerler listelerine eklemelerinin en büyük sebebi caddenin pek çok alışveriş olanağını, parkı, kafeyi ve restoranı barındırması. Yolun bir bölümü 1970’li yıllarda başlayan yapım sürecinden önceki plaj özelliğini koruyor. Kışın Abu Dhabi’ye gittiğinizde Mavi Bayrak ödüllü bu plajda deniz keyfi yaşayabilirsiniz.

6. Yas Adası

Kent merkezinden arabayla 30 dakika içerisine ulaşabileceğiniz Yas Adası (Yas Island), 2006 yılındaki geliştirme projesi kapsamında eğlence ve alışveriş bölgesine dönüştürülmüş. 2018 yılında tamamlanması planlanan bu süreç içerisinde adaya kafe ve restoranların dışında alışveriş merkezi, su parkı, Formula 1 pisti ve marina inşa edilmiş. 5 yıldızlı lüks otellerin hizmet verdiği adada ayrıca Warner Bros, Ferrari gibi dünyaca ünlü markaların eğlence merkezleri faaliyet gösteriyor.

7. Ferrari World

Ferrari markasını taşıyan ilk ve tek eğlence parkı olan Ferrari World Abu Dhabi, Yas Adası üzerinde bulunuyor. İnşasına 2007 yılında başlanan ve yapımı sırasından Eyfel Kulesi’nde kullanılanın 2 katı kadar çeliğe ihtiyaç duyulan hız temalı park, 2010 yılında ziyarete açılmış. Özellikle hız tutkunlarının ve motor sporlarına ilgi duyanların akın ettiği parkın 86 bin metrekarelik alanı içerisinde ailelere ve yetişkinlere özel çok sayıda oyuncak bulunuyor.

8. Yas Waterworld

Hidro-manyetik su kaydırağı ve interaktif hız treni gibi ilkleri barındıran Yas Waterworld, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk su parkı unvanını taşıyor. Adından da anlayabileceğiniz üzere, kentin en önemli çekim merkezi olan Yas Adası üzerinde faaliyet gösteren eğlence parkı 2013 yılında açılmış. 15 futbol sahası büyüklüğündeki arazisinde toplamda 45 çeşit kaydırağa, araca ve farklı tipteki oyuncaklara ev sahipliği yapan tesis ailelerin yanı sıra adrenalin tutkunları için de ilgi çekici bir yer.

9. Abu Dhabi Falcon Hospital

Şahinler için kurulmuş en büyük ve gelişmiş hastane konumunda olan Abu Dhabi Falcon Hospital, uluslar arası havalimanı yakınında hizmet veriyor. Tedavi merkezinin yanı sıra özgürce uçan şahinleri görebileceğiniz tesisi pazardan perşembeye kadar her gün rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz. Turlar sırasında hayvanların tutulduğu yerleri görebilir, geleneksel bir çöl sporu sayılan şahincilik hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

10. Emirates Park Zoo

Ailecek gezebilecekleri mekânlar arayanların Abu Dhabi gezilecek yerler listelerine dâhil edeceklerini düşündüğüm Emirates Park Zoo, kent merkezinin 35 kilometre uzağındaki El Bahia’da bulunuyor. Tesiste bir çift beyaz kaplan ile 31 yaşında ve 300 kilo ağırlığındaki Sibirya Ayısı da dâhil olmak üzere 1700 hayvan yaşamını sürdürüyor. Hayvanat bahçesinin içerisinde ayrıca konaklama yapabileceğiniz bir otel hizmet veriyor.

11. Marina Mall

Corniche Road üzerindeki dalgakıranda bulunan Marina Mall, açıldığı 2001 yılından beri şehre gelen turistlere çok sayıda alışveriş seçeneği sunmayı amaçlıyor. Louis Vuitton, Chanel, Yves Saint Laurent gibi dünyanın önde gelen markalarına ait mağazaların bulunduğu alışveriş merkezi, Corniche Caddesi’nde yürüdükten veya Miras Köyü’nü ziyaret ettikten sonra yemek yiyebileceğiniz pek çok kafeyi ve restoranı barındırıyor.

12. Jumeirah At Etihad Towers

5 gökdelenden oluşan Jumeirah At Etihad Towers, Sky Tower’ın ardından Abu Dhabi’deki en yüksek bina kompleksini oluşturuyor. Hızlı ve Öfkeli serisinin 7. filmindeki meşhur araba çalma sahnesi için kullanılan kuleler 2006-2011 yılları arasında inşa edilmiş. Otel, konut ve ofis alanlarından oluşan yapı grubunun 2. kulesinin 75. katında kenti ve çevresini kuşbakışı gözlemleyebileceğiniz bir seyir güvertesi bulunuyor.

13. Emirates National Auto Museum

Otomobil tutkunu gezginlerin Abu Dhabi gezilecek yerler listelerinde mutlaka yer verdikleri Ulusal Araba Müzesi (Emirates National Auto Museum), Liwa Vahası’na giden otoyol üzerinde yer alıyor. Kentin 45 kilometre dışındaki bir binada hizmet veren müzede emirlik ailesinde Şeyh Hamad Bin Hamdan Al Nahyan’a ait 200 araç sergileniyor. Gökkuşağının renkleriyle boyanmış, altınla kaplanmış araçların bulunduğu sergi içerisinde dünyanın en büyük kamyonunu da görebilirsiniz.

Yazar: mete cankal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir